WIELOKULTUROWY LUBLIN to festiwal mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych i wyznaniowych obecnych w Lublinie.
To wyjątkowa okazja, aby poznać kultury i tradycje, aby ich „dotknąć i posmakować”.

 

Wielokulturowy Lublin 2013
23-27 maja 


PROGRAM


23 maja – czwartek

17.00 – Romanse rosyjskie – koncert Borysa Somerschafa
Stara Aula KUL, Al. Racławickie 14

18.30 – Kultura ukraińska - Kwadratowy świat – wystawa fotografii Oleksandry Radczenko
Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów", ul. J. Kiepury 5a

 

24 maja – piątek

13.00 – Szkoła Wielokulturowa – lekcja z edukacji wielokulturowej oraz koncert w wykonaniu dzieci czeczeńskich i ukraińskich
Zespół Szkół nr 11, ul. Farbiarska 8

14.00-20.00 – Kultura arabska i tradycja szyicka
OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39

Namiot beduinów – spotkanie z kulturą saudyjską, malowanie henną
14.00 – Rola sztuki w islamie szyickim – rozmowa, prowadzenie szeich Arkadiusz Miernik
16.00 – Koran - polskie przekłady świętej księgi islamu– rozmowa, prowadzenie imam Rafał Berger
19.00 – Madżlis – obchody urodzin imama Alego Ibn Abi Taliba, pieśni i poezja arabska

17.00 – Czy buddyzm jest religią przyszłości – debata akademicka, czcigodny Kanzen, prof. Krzysztof Kosior, Tomasz Szczygielski
Aula Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, Collegium Humanicum, pl. M. Curie-Skłodowskiej 4

18.00-20.00 – Kultura bałkańska
Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16

18.00 – Kolory prawosławia. Serbia – wystawa fotograficzna OthoPhoto.net

18.30 – Bałkany – rozmowa, prowadzenie dr Kamen Rikev

 

25 maja – sobota

9.30 - Spacer szlakiem prawosławnym – oprowadzanie Grzegorz Kuprianowicz
zbiórka przy bramie cmentarza, ul. Lipowa

10.00-18.00 – Tradycja buddyjska
czytelnia Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, Collegium Humanicum,
pl. M. Curie-Skłodowskiej 4
10.00 – Kaligrafia japońska a zen – warsztat, prowadzenie czcigodny Kanzen
16.00 – Wprowadzenie do medytacji zen - warsztaty, prowadzenie czcigodny Kanzen

12.00-18.00 – Drzwi Otwarte Centrum Islamu
ul. Namysłowskiego 2
12.00, 14.00, 16.00 - 2-godzinne spotkania
- rozmowa z imamem, recytacja Koranu, nauka języka arabskiego

12.30 – Spacer szlakiem ewangelickim – oprowadzanie Grażyna Michalska
zbiórka przy kościele ewangelicko-augsburskim, ul. Ewangelicka 1

13.00-20.00 -  Tygiel Kultur i Tradycji
pl. Litewski - namiot

14.00 – warsztaty tańca romskiego – prowadzenie Sendi Sesil Krzyżanowska

- stoiska promocyjne

- degustacja potraw kuchni narodowych

- pokazy:
bielenie patelni
wycinanka białoruska
pisanie ikon
motanie lalek
śpiewy i tańce tybetańskie

 

14.00-19.00 – Kultura arabska i tradycja szyicka
OMIT Rozdroża, ul. Krakowskie Przedmieście 39
Namiot beduinów – spotkanie z kulturą saudyjską, malowanie henną
16.00 – Sol et Luna – koncert muzyki perskiej

 

16.30-22.00 – Nuty Narodów
pl. Litewski – scena
16.30      – Teatr Tańca ES oraz Teatr Tańca Fatum – tańce świata
         – Gwiazdy Czeczenii – tańce i śpiewy czeczeńskie
         – Fortuna – tańce i śpiewy białoruskie
20.00       – Yoryi Kloc - folk ukraiński
21.00       – PropaBanda East Collective – folk bałkański

 

21.15 – Kultura żydowska - Hawdala – uroczyste zakończenie szabatu pod przewodnictwem rabina Michaela Schudricha
Jeszywas Chachmej Lublin, ul. Lubartowska 85

22.00 – W 80 beatów dookoła świata – after party – DJ Ya-Neck
Czarny Tulipan, ul. Grodzka 1

 

26 maja – niedziela
10.00-15.00 – Drzwi Otwarte Domu Misyjnego Sióstr Białych
ul. Chodkiewicza 9 (wejście od ul. Powstańców Śląskich 30/32)
10.00 – nauka języka suahili i tańców afrykańskich
11.00 – rozmowa o historii niewolnictwa
12.00 – rozmowa o świętych afrykańskich
13.00 – nauka języka suahili i tańców afrykańskich
14.00 – rozmowa o historii niewolnictwa

10.00-18.00 – Tradycja buddyjska
czytelnia Wydziału Filozofii i Socjologii UMCS, Collegium Humanicum,                             
pl. M. Curie-Skłodowskiej 4
10.00 – Interaktywna mandala i wystawa tanek
15.00 – Buddyzm a ekologia – rozmowa, prowadzi Jacek Miśniakiewicz
17.00 – Co nam może dać trening koncentracji – prezentacja, prowadzi Wojciech Dudek

10.00 – Spacer szlakiem żydowskim – oprowadzanie Robert Kuwałek
zbiórka przy bramie starego kirkutu,ul. Kalinowszczyzna

12.00-18.00 – Drzwi Otwarte Centrum Islamu
ul. Namysłowskiego 2
12.00, 14.00, 16.00 - 2-godzinne spotkania
- rozmowa z imamem, recytacja Koranu, nauka języka arabskiego

12.00-16.00 – Drzwi Otwarte Cerkwi Greckokatolickiej
al. Warszawska 96 - Muzeum Wsi Lubelskiej
- zwiedzanie cerkwi
- prelekcja o ikonach
- rozmowa o historii parafii

13.00-16.00 – Drzwi Otwarte Jeszywas Chachmej Lublin
ul. Lubartowska 85
- zwiedzanie jesziwy, opowieść o dzielnicy żydowskiej
13.00 – Spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem
15.00 – Warsztaty wycinanki żydowskiej – prowadzenie Joanna Matyjasek

13.00 – Spacer szlakiem greckokatolickim
zbiórka przy Metropolitarnym Seminarium Duchownym, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6

14.00-20.00 – Kultura żydowska
Bożnica Chewra Nosim - Izba Pamięci Żydów, ul. Lubartowska 10
14.00 – Miejsce synagogi Chewra Nosim w żydowskim Lublinie – opowiada Luba Matraszek
15.00 – Daniel Passent – spotkanie z dziennikarzem i dyplomatą
16.30 – Po słowach stąpaj tak jak po zaminowanym polu – rozmowa o twórczości Awroma Suckewera, prowadzenie Anna Rozenfeld
18.00 – Nic nowego pod słońcem – spektakl satyryczno-literacki w wykonaniu Sławomira Hollanda

15.00 – Tradycja prawosławna - O zaślubinach – rozmowa o obrzędach prawosławnych z oprawą muzyczną w wykonaniu Chóru Katedry Prawosławnej, prowadzenie ks. prot. Andrzej Łoś
Katedra Prawosławna, ul. Ruska 15

16.00 - Luteranie w Lublinie – projekcja filmu, rozmowa i prezentacja wydawnictwa o historii parafii
Kościół Ewangelicko-Augsburski, ul. Ewangelicka 1

 

27 maja – poniedziałek

17.00-18.30 – Literatura narodów
Kawiarnio-księgarnia Spółdzielnia, ul. Peowiaków 11
17.00 – Spotkanie z literaturą białoruską – prowadzenie Natalia Rusiecka
17.40 – Spotkanie z literaturą ukraińską – prowadzenie Tadeusz Karabowicz i Andrij Sawenec

18.30-20.30 – Spotkania globtroterskie
Kawiarnio-księgarnia Spółdzielnia, ul. Peowiaków 11
18.30 – Bałkańska podróż – fotorelacja z wyprawy po Bałkanach, prowadzenie Sylwia Doniecka i Magdalena Pyda
19.30 – Szlakiem husarii przez Kresy po Hospodarstwo Mołdawskie – fotorelacja z wyprawy, prowadzenie Katarzyna Krupa i Jarosław Szumada

17.00-20.00 – Warsztaty taneczne
Sala Widowiskowa, ul. ks. J. Popiełuszki 5
17.00 – Warsztaty tańców czeczeńskich – prowadzenie Agata Zub
18.30 – Warsztaty tańców bałkańskich – prowadzenie Małgorzata Marczak

18.00 – Warsztaty wycinanki białoruskiej – prowadzenie Volha Baburyna
Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32

20.00 – Kultura białoruska - Tatiana Bielanohaja – koncert poetycki
Restauracja Hades – Szeroka, ul. Grodzka 21

 

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Wydarzenia towarzyszące
22-23 maja - środa-czwartek
Rosyjskie ślady w Lublinie. Emigracja rosyjska w Polsce - konferencja naukowa i wystawa książek
Katolicki Uniwersytet Lubelski, Al. Racławickie 14
m.in.:
22 maja, 12.00 - Koncert studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej
22 maja, 15.00 - Ruskie i rosyjskie miejsca w Lublinie - wycieczka